Pierwsza wada tyczy się wypadków i kolizji na drogach. Przeprowadzając transport maszyn dla firm, zwykle należy trzymać się wskazanych terminów, a te mogą niestety zostać samoistnie przesunięte, jeżeli przewoźnik natknie się na trasie na jakąś przeszkodę. Nie zdarza się to rzadko. Jeszcze gorzej, gdy transport ciężki zostanie uniemożliwiony przez kiepskie warunki atmosferyczne, z którymi nic nie da się zrobić. A pogoda w Polsce lubi płatać figle. Nie da się jej zaplanować z większym wyprzedzeniem, a i prognozy sprzed jednego dnia bywają nietrafione. Silne opady deszczu, wichura czy śnieg totalnie uniemożliwią transport ponadgabarytowy. Poważnym błędem byłoby bowiem decydowanie się na przewożenie bardziej wartościowych rzeczy i towarów mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest
Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest specjalnie często wykorzystywaną usługą, w niektórych przypadkach i sytuacjach staje się on jedynym sposobem na przewiezienie ładunku. O ile nikt nie miałby problemu z przetransportowaniem komputera czy nawet większego zestawu mebli, tak już przewiezienie elementów infrastruktury czy transport maszyn rolniczych wymaga znacznie bardziej szczegółowego zaplanowania i doskonałej organizacji pracy.
Mówiąc o transporcie ponadgabarytowym, w większości przypadków ma się na myśli przewożenie ładunków należących do kilku grup. Są to chociażby: cięższe sprzęty budowlane oraz górnicze, stalowe konstrukcje, infrastruktura (np. wieże), magazyny, hale, linie produkcyjne, zbiorniki oraz urządzenia przemysłowe i wiele innych. Na pierwszy rzut oka transport takich elementów zdaje się być wręcz niemożliwy, ale jak najbardziej można go zrealizować, odkąd transport ciężki przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych naczep. Pozwalają one na przewiezienie dosłownie każdego typu ładunku.
Oprócz samych kierowców z uprawnieniami na
Przewiezienie wielkich elementów konstrukcyjnych do budowy mostów czy elektrowni wiatrowych wymaga skorzystania z usług firm transportowych, które posiadają uprawnienia na transport ponadgabarytowy. Organizacja takiego transportu wymaga uwzględnienia kilku czynników oraz zaangażowania znaczniej ilości osób. Oprócz samych kierowców z uprawnieniami na transport ciężki oraz ponadgabarytowy w samym momencie przejazdu należy zatrudnić pilotów, którzy dbają o bezpieczeństwo i płynność samego przejazdu. Odpowiednio przygotowana i zoptymalizowana trasa przejazdu jest kluczowym elementem. Na niektórych skrzyżowaniach bowiem mogą być problemy z przejazdem. Dlatego potrzeba również pracowników, którzy będą demontować znaki drogowe na czas pokonania jednego skrzyżowania. Czasami jest to bardzo kłopotliwe i dlatego transport maszyn ponadgabarytowych należy do jednych z najbardziej zaawansowanych czasowo przejazdów. Mimo to, że nocą ruch samochodowy jest znacznie mniejszy, przejazd nie może odbywać się szybciej niż przewidują przepisy.
Czym jest transport ponadgabarytowy?
Transport towarów większych, których masa wynosi kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset ton, bywa utrudniony z uwagi na wymogi zawarte w polskim prawie drogowym. Jeżeli więc chcesz przeprowadzić transport maszyn ciężkich, najprawdopodobniej będziesz musiał w tym celu nawiązać współpracę ze specjalizującą się w tym firmą. W przeciwnym wypadku zaistnieje spore ryzyko, iż coś zrobisz źle. A chyba nie chcesz nabawić się niepotrzebnych problemów? Lepiej od razu wykorzystać profesjonalny transport ponadgabarytowy, który trochę co prawda kosztuje, ale za to jest przeprowadzany zgodnie z zasadami zapisanymi w polskim prawie.
Szukając potrzebnej ci usługi, pamiętaj, że transport ponadgabarytowy bywa różnie nazywany. Czasami określa się go mianem transportu ponadnormatywnego, innym razem - transportem nienormatywnym. Za każdym razem pod tymi nazwami kryje się jednak dokładnie ta sama usługa. Jest nią transport ciężki, który umożliwia ci bezpieczne przewiezienie większych i cięższych ładunków - konkretne parametry możesz wyszukać przez Internet.