warto skorzystać z wypożyczalni. Stawki godzinowe lub dobowe nie są wygórowane, a korzyść duża. Oprócz wygody, jaką daje korzystanie z takiego sprzętu, warto zauważyć również aspekt bezpieczeństwa. Podnośniki i zwyżki wyposażone są w kosz roboczy. W nim, pracownik wykonujący określone zadanie, czuje się bezpiecznie. Może swobodnie się ruszać i wychylać na odpowiednią odległość. Pulpit sterowniczy znajduje w środku kosza lub u podstawy wysięgnika. W tym drugim przypadku do jego obsługi potrzebna jest dodatkowa osoba. Sprzęt tego typu wykorzystują branże elektryczne, leśnicze, budowlane i inne. W przypadku robót energetycznych należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli to możliwe, należy odłączyć zasilanie prądem i sprawdzić, czy zostało to wykonane. W przypadku, kiedy pragniemy wykonywać tego tupu usługi - warto taki sprzęt zakupić.
Jedną z takich dziedzin jest praca
W obecnych czasach jest wiele zawodów, które są niezastąpione dla funkcjonowania innych firm. Jedną z takich dziedzin jest praca na wysokościach. Firma oferująca pomoc w dotarciu do wysokich elementów jest niezastąpiona i często bez jej pomocy firmy produkcyjne i posiadające wysokie budynki nie mogą pracować. Podnośnik czy zwyżka pozwala na dotarcie do wysoko zainstalowanego oświetlenia, dachu czy też okien.
Najczęściej wykonywane prace na wysokościach to: odśnieżanie, sprzątanie, mycie okien i innych powierzchni, wymiana oświetlenia czy też likwidacja gniazd owadów.
Odśnieżanie miejsc wysoko położonych takich jak dachy czy balkony jest niezbędne w przypadku zalegania dużej ilości śniegu. Dłuższe zaleganie tych opadów grozi zawaleniem dachu budynku.
Wykorzystanie podnośników przy myciu wysoko umiejscowionych okien jest bardzo pomocne i również dba o bezpieczeństwo pracowników. Tradycyjne mycie okien może w tym przypadku stwarzać zagrożenie upadkiem z wysokości.
Szczególnie pomocne jest również wykorzystanie zwyżki przy usuwaniu gniazd owadów, które stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
Używa się jej przy drobnych pracach
Prace na wysokościach zaliczane są do prac niebezpiecznych. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku i ułatwić sobie to zajęcie, stosuje się specjalny sprzęt. Do ich zaliczamy podnośnik, zwyżkę, wysięgnik i inne podobne. Zwyżka może być samobieżna, przesuwna lub przenośna. Używa się jej przy drobnych pracach remontowych, budowlanych, a nawet w rehabilitacji. Jest również pomocna przy obsłudze osób niepełnosprawnych. Wszelkiego rodzaju podnośniki stosuje się w przemyśle budowlanym, leśnictwie, energetyce, ratownictwie i innych. Podczas prac związanych z elektrycznością, należy pamiętać o tym, by /jeśli to możliwe/ dopływ prądu do urządzeń objętych pracami, został odcięty. Ogólne zasady obsługi i zachowywania się podczas prac na wysokościach zawarte są w stosownych przepisach. Jednak prace na wysokościach nie zawsze muszą znaczyć remont, naprawę czy budowę. Wieszanie dekoracji, szyldów, skoki na bungee czy umieszczanie oświetlenia do celów rekreacyjnych, to tylko niektóre z tych innych celów. Zwyżka jest urządzeniem /można powiedzieć/ kameralnym i przydaje się również w niewielkich pomieszczeniach. W halach, biurach, bibliotekach, a nawet w domu. Stosowanie tych wszystkich urządzeń znacznie ułatwia pracę.
Jednak biorąc odpowiedzialność za te właśnie
Prace na wysokościach to zawsze ryzyko, jakie ponosi pracownik. Pracownik, a nie pracodawca, gdyż to on ryzykuje własnym zdrowiem, a niekiedy życiem. Jako pracodawca powinieneś w pełni zabezpieczyć miejsce pracy, gdzie wykorzystujesz takie maszyny jak podnośnik, czy zwyżka. Oczywiście ty również odpowiadasz za ewentualne wypadki, jednak tylko wtedy, jeżeli nie dopilnowałeś przepisów bhp, dotyczących pracy na wysokościach, oraz nie wyszkoliłeś odpowiednio swoich pracowników. Jednak biorąc odpowiedzialność za te właśnie aspekty, chronisz nie tylko odpowiedzialność finansową, ale także swoje sumienie. Dlatego tak ważne jest, abyś zrobił wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom Twojej firmy, a nawet więcej niż powinieneś. Regularnie doglądaj obecnie prowadzonych zleceń i upominaj pracowników, którzy nie stosuja się do przepisów bhp. Ważne, aby wiedzieli oni, że nie traktujesz tego jako zwyczajną formalność ale, że jest to dla Ciebie istotna kwestia. To wpłynie także pozytywnie na Twój autorytet, którym potwierdzisz, że dbasz nie tylko o pieniądze, ale o bezpieczeństwo.